[PRZEDPREMIEROWO] „Morderstwo ma motyw” Francis Duncan Recenzja #129

Obraz
Hej, witajcie
Dziś przychodzę do Was z książką, która jest w stylu klasycznego brytyjskiego kryminału.
Mamy tu starszego pana, który lubi rozwiązywać zagadki Mordecai Tremaine. Przyjeżdża on do Dalmering, lecz jego przyjazd zbiega się z morderstwem kobiety. Mordecai zostaje poproszony, aby przyjrzał się tej zbrodni, ponieważ jest on pasjonatem zagadek. Zauważa on pewne podobieństwo związane z aktualnymi wydarzeniami w tej miejscowości. Kto zabił? czy zostanie odkryty? Przeczytajcie sami ;)
Główny bohater bardzo lubi obserwować ludzi i bardzo dobrze ich analizuje. Ma bardzo przenikliwy umysł, a także lubi zagadki kryminalne.
Oprócz zagadki, którą główny bohater stara się rozwiązać, mamy tu też piękny obraz Wielkiej Brytanii. Szczęśliwi i sympatyczni mieszkańcy, lecz niektórzy mają swoje tajemnice. Nutka romantyzmu też znalazła tu soje miejsce.
Nie skupiamy się tu na makabrach zbrodni, ale na psychologicznym podejściu do tej sprawy. Co do morderstwa . Miałam swoje typy, lecz żaden z nic…

"Pęknięta korona" Grzegorz Wielgus Recenzja #102

Hej, witajcieDziś przychodzę do Was z recenzją książki, polskiego autora, która wywarła na mnie pozytywne wrażenie.
Jest to książka, która opowiada historię śledztwa. Ów śledztwo związane jest ze znalezieniem nad brzegu rzeki ciała mężczyzny. Rozwiązania tej zagadki podejmuje się brat Gotfryd, inkwizytor, oraz dwóch rycerzy Jaksa oraz Lambert. Po drodze po odkrycia prawdy o zbójcy tajemniczego mężczyznę,  trzej bohaterowie odkrywają szereg innych rzeczy. Niekiedy całkiem niemożliwego jednak istniejącego.

Jak dla mnie jest to książka kryminalna z nutką fantastyki w tle. Autor bardzo fajnie manewruje głównym wątkiem, nie dając czytelnikowi wszystkiego na tacy, ale wszystko odkrywamy po kolei razem z bohaterami.  Cała fabuła trzyma w takim napięciu, że ja chciałam poznać wszystko od razu.
Wielkie pokłony dla autora za całkowite przeniesienie się do średniowiecza językiem, zachowanie bohaterów, opisem miejsc. Aż czuło się ten surowy, brutalny  świat. Wciągnęła mnie ta historia w swój świat i nie chciała puścić aż do końca.

Książka ma niecałe 300 stron co z jednej strony jest dobre, bo nie mam tu nie potrzebnych opisów, lecz z drugiej strony nie mogłam do końca poznać bohaterów. Ale po tym czego się dowiedziałam o nich, moje serce zdobył brat Gotfryd. Za swoje konsekwencje, za to że trzyma się swoich przekonań pomimo opinii innych ludzi.
Jedyne co mi przeszkadza w tej książce, to przeskok w czasie i miejscu na zakończenie. Co mnie trochę zdezorientowało. Brakowało mi paru stron jak do tego końcowego wydarzenia doszło, wtedy to byłby majstersztyk, a tak jest to super książka z małym minusem. Mam nadzieję  ze autor w kolejnych swoich dziełach będzie się rozwijał, czego mu życzę.

A Wam polecam tą książkę i obiecuję, że nie będziecie się przy niej nudzić.


"-Łatwo pomylić dobroć ze słabością.-(...) 
-Zasady prawa natomiast pomylić z uciskiem."

A tu łapcie trailer: Trzymajcie się;)
 Dane książki: 
Wydawnictwo: Initium
 Rok wydania:2018
 Liczba stron:240
 Moja ocena:9/10

Komentarze